Domovská stránka » Projekt dostavby ekocentra

Projekt dostavby ekocentra

Dnešným dňom spúšťame pre nás nový projekt. Viac slov tu, ak si chcete pozrieť video, tak si kliknite priamo na kolonku ekocentrum.

Niečo slov k projektu

Fungujeme ako rodinné gazdovstvo a ovocný sad pri Nitre v Kolíňanoch. Pri pestovaní a spracovaní produktov nepoužívame chemikálie.
Dobudovaním ekocentra v areáli, by sme popri pestovaní radi rozvinuli spoluprácu s ľuďmi. Počas celého roka, v tvorivej oblasti ako sú remeselné kurzy, semináre na tému praktickej ekológie, a iné … Tak to vidí gazdiná. Gazda necháva veci plynúť a nechá sa prekvapiť. Ak sa niečo o živote naučil a má zmysel to niekomu posunúť, tak tento projekt môže byť cestou.

Projekt dostavby ekocentra v areáli ekologického sadu je našim dlhoročným projektom a snom. Doteraz sme ale vždy museli dobudovanie prerušiť z rôznych dôvodov. A tak sme organizovali kurzy a semináre na holej lúke, veď načo strecha nad hlavou, keď sme eko, respektíve, v provizórnych podmienkach.
Faktom je, že prišiel čas spraviť krok do neznáma. Predsa len zastrešiť ako myšlienku, tak budovu samotnú. A teda. Osloviť okrem inštitúcií aj verejnosť, Vás, s výzvou spolufinancovať akoukoľvek finančnou čiastkou tento projekt.

Prečo?
Človek je tvor tvorivý. Svitla myšlienka.
Zastrešiť, dobudovať konečne priestory, a vybaviť ich tak, aby sme v nich mohli celoročne organizovať rôzne akcie, aktivity, nezávisle na počasí a na úrode. Centrum, v ktorom sa budeme môcť my, ale aj iní zaujímaví lektori podeliť o svoje skúsenosti, zručnosti – dovednosti. Centrum pre širokú verejnosť, pre Vás, ktorí sa radi niečo novému priučíte.
Priestor nie iba pre jednotlivca, ale pre 20 – 30 ľudí. Ak by šlo o párhodinové prednášky, alebo komorné koncerty, aj 40-50.
Náš plán sme už začali pred rokmi realizovať.
Vypracovaný je základný projekt, vybudovali sme betónovú platňu so stavebným povolením. Natiahnuté sú inžinierske siete.
V budove je naplánovaná veľká spoločenská miestnosť – dostatočne priestranná, toalety, sprchy a šatňa na odloženie vecí účastníkov. Objekt plánujeme vykurovať drevom, pecou. 
Máme aj iné plány. Postupom času prerobiť blízku budovu na ubytovňu pre účastníkov kurzov. Ale to nie v tomto kole. A v tých najodvážnejších víziách (aj také sú), chceme postaviť trafák, aby to takýto objekt vôbec utiahlo. 
Kultúrno – vzdelávacie centrum? A čo tam?
Dobrá otázka.
Možno aj vy sami ste hľadali priestory, v príjemnom prostredí, mimo mesta, vhodné na zrelaxovanie, kde by ste vedeli zrealizovať svoju akciu, alebo sa nejakej akcie zúčastniť. Viete pracovať s drevom, tkáte, prirodzene komunikujete so zvieratami, maľujete, vyrábate keramiku… Dokonca sa tým aj uživíte! Klobúk dolu! A ešte sa viete o tieto skúsenosti aj podeliť formou seminárov. Alebo možno poznáte zaujímavých lektorov, remeselníkov, ktorí pracujú vo sfére ekológie, sebestačnosti, remesiel, osobného rozvoja….
Práve takýmto ľuďom by sme toto centrum vedeli ponúknuť na zorganizovanie akcií.
Tento projekt vnímame ako možnosť podeliť sa s Vami aj o naše skúsenosti za 20 rokov života na gazdovstve, v sade. Príklad tém našich seminárov v praktickej ekológii:
Nosné myšlienky – ako gazdovstvo nadobudnúť, ako ho naprojektovať a vybudovať, ako dosiahnuť sebestačnosť a akú, ako pestovať a ako hospodáriť v súlade s prírodou, bez chémie a bez otrockej práce, ako v tom celom nájsť seba a miesto v spoločnosti, ako túto spoločnosť vybudovať tak, aby bola zdravá rovnako ako človek v nej vo všetkých rovinách.
Ale nie všetci sme sa narodili ako gazdovia, povedzme si to priamo.
Ten dělá to, a ten zas tohle. A presne o to ide aj v tomto projekte.
Spojiť sily dohromady. Podeliť sa formou remeselných a zážitkových kurzov, seminárov, prednášok aj koncertov s ostatnými.
Ak sa Vám náš projekt páči. Môžete nám prispieť ľubovoľnou čiastkou. Zriadili sme pre to samostatný účet, z ktorého všetky vaše príspevky poputujú na tento zámer.